Jednym z niekonwencjonalnych lecz niezwykle skutecznych nawozów jest Zakarpacki Zeolit. Badania wykonane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, jakim został poddany wykazały pozytywny wpływ Zakarpackiego Zeolitu na glebę oraz uprawy.
Zeolit Zakarpacki jest naturalnym minerałem, którego właściwości z powodzeniem wykorzystywane są od dziesięcioleci w rolnictwie i ogrodnictwie. Przez to jest niezwykle ważnym składnikiem stymulującym wzrost roślin. Posiada on wiele zalet, a najważniejszą z nich jest zdolność magazynowania wody i substancji odżywczych. Dzięki temu Zakarpacki Zeolit zapobiega wymywaniu składników pokarmowych z gleby, co zwiększa ich dostępność dla roślin.
Aby efektywnie podnieść poziom sorpcji wymiennej w strefie korzeniowej roślin, warto zastosować Zeolit Zakarpacki. Jego niezwykła budowa jaką jest regularny szkielet, w którym obecne są wolne przestrzenie i kanaliki oraz negatywny ładunek, jaki posiada pozwala mu na wiązanie i wymianę substancji odżywczych z otoczeniem. Wiąże on składniki pokarmowe, uwalnia je i udostępnia roślinom, gdy zachodzi taka potrzeba. Taka sorpcja wymienna doskonale wpływa na odżywianie roślin i wielkość plonu.
Oprócz tego, Zakarpacki Zeolit posiada zdolności do magazynowania cząsteczek wody. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, ponieważ dzięki niej woda może być przechowywana w glebie w okresie suszy. Zakarpacki Zeolit absorbując wodę, nocą ogrzewa glebę, zaś podczas upałów oddaje ją, tym samym ochładzając podłoże. Skoki temperatury gleby, mają niekorzystny wpływ na wzrost roślin. Dzięki pozytywnemu działaniu Zakarpackiego Zeolitu, można skutecznie tego uniknąć, a w rezultacie cieszyć się zdrowo rosnącymi plonami. Swoje działanie Zeolit Zakarpacki ujawnia również podczas nawadniania. Zapobiega on szybkiemu nasyceniu wodą górnej warstwy gleby i umożliwia jej równomierne rozprowadzenie i wykorzystanie przez rośliny. Poprzez właściwości pozwalające na magazynowanie wody w wolnych przestworach gazów, w tym powietrza, umożliwia on efektywne przewietrzenie gleby.
Jeśli natomiast chcemy zmniejszyć zakwaszenie gleby oraz wpłynąć na trwałe pochłanianie metali ciężkich przez rośliny, należy wprowadzić do użytku Zeolit Zakarpacki.
Korzystanie z Zakarpackiego Zeolitu ma wiele zalet:
- wiąże substancje pokarmowe, zapobiega ich wypłukiwaniu z gruntu, przez co pozwala działać nawozom przez dłuższy czas
- zapewnia roślinom dostęp do substancji odżywczych, wpływa na ich zdrowy rozwój
- magazynuje wodę, dzięki czemu niweluje stres roślin podczas suszy
- poprawia gospodarkę wodną i powietrzną gleby
- ułatwia roślinom ukorzenienie się
- przedłuża działanie nawozów
Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami koniecznie zastosuj Zakarpacki Zeolit jako nawóz dla swojej gleby.